Hostia
Lotz Trio
Obsadenie
Róbert Šebesta - basset horn I
Ronald Šebesta – basset horn II
Andreas Fink – basset horn III
Dychovú harmóniu Lotz Trio tvoria hráči koncertujúci na replikách troch dobových (historických) basetových rohoch Theodora Lotza, po ktorom je ensemble pomenovaný. Umeleckým pôsobením vychádzajúcim z dobovej interpretačnej praxe sa Lotz Trio snaží nadviazať na obľúbenosť dychových harmónií v období hudobného Klasicizmu, pričom revitalizuje jedno z obľúbených zoskupení dychových nástrojov v tomto období – trio basetových rohov. Repertoár Lotz Tria pozostáva z pôvodnej hudby nazývanej nemeckým názvom Harmoniemusik, v rámci ktorej dominuje tvorba W. A. Mozarta, dopĺňaná hudbou ďalších známych stredoeurópskych skladateľov Antonia Salieriho, Martín I Solera, Antona Stadlera, Vojtecha Nuderu, Johanna Josepha Röslera, Antona Wolanka, na Slovensku pôsobiaceho Juraja Družeckého a ďalších. Mimoriadne obľúbenými repertoárovými číslami ensemblu sú dobové úpravy vybraných čísiel z Mozartových opier Die Zauberflöte, Le nozze di Figaro a Don Giovanni. Lotz Trio vystúpilo pri príležitosti vstupu Slovenska do EU v írskom Corku a pravidelne účinkuje v rámci stredoeurópskych hudobných festivalov doma i v zahraničí.
Hudobno-literárny večer Lotz Tria a Silvestra Lavríka sa uskutoční v utorok 8. októbra 2013 o 20.00 na Stanici Žilina-Záriečie.
NIČÍK Ján
(1970) kníhkupec žilinského Artfora, jeden z organizátorov Žilinského literárneho festivalu, v roku 2012 pre mesto Žilina zostavil spolu s inými žilinskými autormi knihu Žilina - príbehy jedného mesta.
- - ako tvrdohlavý Kozorožec sa stále a stále pokúšam rozoznávať, ktoré veci sú v živote dôležité a ktoré sú nepodstatné - - ako vyštudovaný stavebný inžinier si svoje vzdušné zámky staviam podľa dobre premyslených plánov - - ako nadšený amatérsky archeológ usilovne pátram, ktoré z mojich minulých prehier sa v budúcnosti budú javiť ako víťazstvá - - ako samozvaný kníhkupec sa zo všetkých síl snažím, aby sa nenaplnil citát Raya Bradburyho: "Keď chcete zničiť kultúru, nemusíte páliť knihy, stačí, ak ľudia prestanú čítať" - -
Ján Ničík bude hosťom v programe Umenie ako kšeft, kšeft ako umenie v stredu 9. októbra o 20.00 hod v Mestskom divadle.
NIČÍK Peter
(1963, Žilina). Kulturológ, dramaturg, manažér v kultúrnej a sociálnej oblasti, moderátor, občiansky aktivista. Autor hudobných a divadelných festivalov Gaia a Študentská pečať. Zakladateľ žilinského Kníhkupectva ÓM, Žilinského literárneho klubu a mesačníka Harmónia RKS. Spoluautor Grantového systému mesta Žilina, Koncepcie rozvoja kultúry Žilinského kraja, prvých ročníkov festivalov Jašidielňa a Žilinský literárny festival, projektov 100 farieb života Žiliny, Odkrývanie slov a obrazov. Autor knižky Básne z krajiny Mirandor, zostavovateľ knižiek básní žilinských básnikov. Lektor hudobných, literárnych, žurnalistických a divadelných tvorivých dielní. Prednáša o poznaní, kultúre a umení.
Je stálym spolupracovníkom Nadácie POLIS.
V utorok 8.10.2013 o 16.30 premietneme v Nadácii POLIS jeho film O veciach verejných, ale aj hlboko skrytých.
ONDRUŠEK Miloš
Učí ako vysokoškolský pedagóg na Žilinskej univerzite. Vedie Literárny klub Silans pri KKS Žilina a najviac sa teší zo svojho syna a manželky, ktorí mu sprostredkovávajú tú najkrajšiu poéziu – poéziu života. Čo sa týka písania, píše už len príležitostne, ale o to viac číta, najmä slovenských a českých autorov. V poézii k jeho obľúbencom patria Válek, Rúfus, Vlado, Garan, Staríček, Tomáš, Leikert, Holan, Nezval atd. Podarilo sa mu vydať zbierku básní Začiatok obdobia dažďov (Artis Omnis).
Miloš Ondrušek bude hosťom poetického večera v utorok 8.10.2013 o 18.00 v Krajskej knižnici v Žiline.
PUTNA Martin C.
Narodil v roku 1968 v Písku, vyštudoval filológiu a teológiu. Literárny a kultúrny historik, zaoberá sa predovšetkým vzťahom kultúry a náboženstva. Skúsený pedagóg, v súčasnosti prednáša na Fakulte humanitných štúdií Univerzity Karlovej v Prahe kultúrne dejiny v historickom module. Je autorom viacerých vynikajúcich monografií o českej katolíckej literatúre, Václavovi Havlovi, americkej religiozite... Prekladá z latinčiny, nemčiny, ruštiny a ďalších jazykov. V minulosti pracoval aj ako redaktor Katolického týdeníku, revue Souvislosti a občas moderoval v rozhlase a televízií.
Tento rok sa do centra pozornosti dostal, keď ho český prezident Miloš Zeman odmietol vymenovať za profesora. Údajne za jeho vystupovanie a účasť na pochode Prague Pride, na ktorom protestoval proti extrémizmu. Pravdepodobnejším motívom však bola pomsta za jeho politickú orientáciu a občiansku angažovanosť, zvlášť pred prezidentskými voľbami. Veľká časť laickej i odbornej verejnosti a akademickej obce sa ohradila a Martin C. Putna si profesorský dekrét nakoniec prevzal z rúk ministra školstva.
Martin C. Putna - katolícky intelektuál, o ktorom profesor Tomáš Halík povedal: „Já vždy budu v církvi i společnosti hájit právo na kritické názory, jsou-li duchaplné. Církev má spoustu hloupých a zavilých kritiků, on je kritik ostrý, ale je především velmi inteligentní. Díky za něj.“
Martin C. Putna bude hosťom programu Odkiaľ a Kam / 20 rokov samostatnosti v sobotu 12. októbra 2013 o 16.00 hod v Nadácii POLIS.
Diskusia bude vysielaná aj v priamom prenose. Viac informácií: www.facebook.com/events/478693485559577
ŠELIGA Andrej
narodený 1977, žije v Žiline. Samostatne publikoval básnickú zbierku Zatmenie panny (2002), za ktorú získal hlavnú cenu Rubato, ako aj Cenu Ivana Kraska za najlepší knižný debut. Časopisecky publikoval vo viacerých slovenských i zahraničných periodikách (napr. Rak, Romboid, Slovenské pohľady, Literárny týždenník, Psí víno, Zrcadlení/Zrkadlenie). Pracuje ako vysokoškolský pedagóg. Je zakladateľom Trnavského literárneho klubu, literárnej revue Liter a organizátorom literárneho festivalu Trnavské literárne slávnosti.
Andrej Šeliga bude hosťom poetického večera v utorok 8.10.2013 o 18.00 v Krajskej knižnici v Žiline.
SIKORA Rudolf
Výtvarník, maliar a pedagóg Prof. Rudolf Sikora sa narodil v Žiline v roku 1946. Absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Je kľúčový predstaviteľ slovenského konceptualizmu. Učil na VŠVU v Bratislave i v Prahe, učí na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Rudo Sikora je členom viacerých odborných a výberových komisií na Slovensku i v Čechách, členom Fotoklubu Q, tvorivej skupiny Syzýgia a voľného združenia Gerulata. Svojim dielom je zastúpený v mnohých významných štátnych galériách i v súkromných zbierkach. Je hlasom svedomia, občianskym aktivistom vystupujúcim za záchranu kultúrnych hodnôt, protagonistom myšlienok Nežnej revolúcie, ktorým ostal verný dodnes. V roku 1989 bol spoluzakladateľom hnutia Verejnosti proti násiliu. Po roku 1989 patrí k najčastejšie vystavujúcim slovenským autorom v Európe i v ostatnom svete.
Rudolf Sikora bude hosťom programu Moje knihy v pondelok 7. októbra 2013 o 16.30 hod v kníhkupectve Artforum.
ŠILEROVÁ Jana
Emeritná biskupka Cirkvi československej husitskej Jana Šilerová sa narodila 31. decembra 1950. Rodáčka zo Znojma pochádza z rodiny, ktorej otec bol v 50. rokoch režimom väznený s čím sa jej maminka ťažko vyrovnávala. Malú Janu vychovávala babička a vo všetkých smeroch mala na ňu veľký vplyv. Maturovala v roku 1969, veľmi intenzívne si kládla otázky o zmysle života a v roku 1970 začala študovať na Husovej bohosloveckej fakulte. Kňažské svätenie získala v roku 1974. Jej postoje sa nepáčili ŠtB, ktorá nevidela toľko nebezpečia v symboloch a rituáloch, ako skôr v živej viere tak, ako ju propagovala Jana Šilerová. Z vôle ŠtB ju s celou rodinou, manželom i malou dcérou sťahovali z fary na faru. Pôsobila v náboženskej obci Vratimov, Kunčice pod Ondřejníkem, Frenštát, Bohumín. Dnes slúži v Rychvaldě na Slezsku. V roku 1999 stala prvou ženou v biskupskom úrade v postkomunistickej Európe. V roku 2006 bola za olomouckú biskupku zvolená opätovne. V Českej republike je známa i tým, že odmietla cirkevné reštitúcie. Má dcéru Kristínu a vnučku Inku.
Jana Šilerová bude hosťom programu Odkaz Majstra Jana Husa v nedeľu 6. októbra 2013 o 16.00 hod v Nadácii POLIS.
Diskusia bude vysielaná aj v priamom prenose. Viac informácií: www.facebook.com/events/164038093789165
ŠTANSKÝ Peter
Peter Štanský - riaditeľ Štátneho archívu v Žiline, člen Slovenskej historickej spoločnosti, Spoločnosti slovenských archivárov, Názvoslovnej komisie mesta Žilina, Komisie pre pamätihodnosti mesta Žilina, spoluzakladateľ Staromestských slávností mesta Žilina, nositeľ Križkovej a Sasinkovej medaily za rozvoj slovenského archívnictva, Pamätnej medaily mesta Žilina, publicista a historik, spoluautor viacerých publikácii o histórii Žiliny a regiónu (napríklad Potulky starou Žilinou, Potulky starou Žilinou 2, Žilina - príbehy jedného mesta, Žilina - genius loci).
Peter Štanský bude hosťom programu Dni strachu v stredu 9. októbra 2013 o 16.00 hod v kníhkupectve Artforum.
SUCHÝ Viktor
Viktor Suchý (1976) je kníhkupec (Artforum Bratislava), editor (napr. v službách Žuchovej, Krištúfka, Rankova) a moderátor čítačiek. Pôsobil aj ako slovenčinár (Gymnázium Metodova), literárny teoretik (PdF UK), recenzent (Romboid), redaktor (Kultúrny život, OS, Inforum) a korektor (Slovo). Venuje sa pomalosti, minimalizmu a propagácii britského i severského spôsobu života.
Viktor bude vo štvrtok 10.10. o 18:00 v kníhkupectve Artfórum moderovať diskusiu s Petrom Krištúfkom s názvom O hluchote a zabúdaní o jeho posledných dvoch knihách: "Dom hluchého" a "Atlas zabúdania".